Curatorial Studies

People

Team

Teaching staff

Former participants

2021-22

Natalia Barczyńska
Valentina Bianchi
Josue Aliendre Carvani
Myrna D’Ambrosio
Minne De Meyer Engelbeen
Amanda Hakoköngäs
Arno Huygens
Anna Laganovska
Yasaman Tamikzar
Alexandra Tryanova
Adriënne Van Der Werf
Bas Verwaetermeulen

2020–21

Marion Adrian
Sungyoon Ahn
Sophia Attigui
Margot Bossy
Sofie Frederix
Leila Lohman
Martina Matarazzo
Nathan Pramudiya Ishar
Ekaterina Vorontsova
Yimeng Wang
Julie Wyckaert

2019-20

Camille Bladt
Timon Bloemen
Patricia Couvet
Jef Declercq
Sofie Dierickx
Juan Duque
Sofia Marques
Leroy Meyer
Koi Persyn
Zuzanna Rachowska
Yanis Stefanou
Ella Strowel
Vincent van Laeken
Margo Veeckman

2018-19

Atena Abrahimia
Johannes de Bruycker
Chris Dupuis
Lotte Egtberts
Peter Lemmens
Laila Melchior
Elisa Maupas
Lucie Ménard
Laurens Otto
Monica Loyola
Anna Stoppa
Mobina Mohammadi Tabar
Nasrin Tork
Gabriela Torres Freyermuth
Michiel van Damme
Astrid Vereycken
Lenny Vervaeke

2017-18

Griet Bonne
Hilde Borgermans
Nathalie Cohen
Romuald Demidenko
Christine Denamur
Maaike Descendre
Eva Dobbels
Maxime Gourdon
Helene Jacques
Alice Lefebvre
Marta Masiero
Alicja Melzacka
Bert Puype
Benedict Vandaele
Anna Zhironkina

2016-17

May Lie Basyn
Ralph Collier
Phyllis Dierick
Marta Janakakisz
Maud Oonk
Olivier Van D’Huynslage

2015-16

Rachelle Dufour
Annelies Legein
Robby Loenders
Robin Luypaert
Evana Magits
Pauline Scharmann
Josephine Van de Walle
Josephine Vandekerckhove
Lieve Vanmaele

2014-15

Wouter De Vleeschouwer
Loes Jansen
Robin Legge
Riet Meeus
Evelyn Simons
Jeroen Staes
Pamela Stuyck
Anneleen Swillen
Charlotte Vandenborre
Stéphanie Vandenecker
Isabel Van Bos
Lenja Van Laeken
Emma Van Wolferen
Eva Wijnant

2013-14

Julie Booms
Laura Le Bral
Elisa Brenters
Cami Caubergh
Valérie De Neef
Annelies Derudder
Benedicte Dierickx
Sarah Gallasz
Loes Gerits
Valerie Henau
Marina Herbst
Pieter Jennes
Elonda Köllman
Katrien Loret
Rosan Meijer
Winke Noppen
Renée Pevernagie
Ilse Raps
Anna Scholiers
Elisabeth Ida

2012-13

Steven Deketele
Karolien Deman
Joris Dockx
Eva Geurs
Laura Herman
Chiara Lammens
Heleen Sabbe
Marije Sennema
Geert Van de Caspeele
Thomas Van Haren
Gerlinde Van Puymbroeck
Stefaan Willems

2011-12

Roxane Baeyens
Lisa De Brouwere Marlies De Clerck
Anna De Paepe
Anna De Ridder
Waldo De Roo
Hanne Platteeuw
Ilse Roosens
Evelyn Van Asbroeck
Ramona Van Gansbeke
Lisa Van Gerven
Rik Vannevel
Laurence Hofman

2010-11

Nina Beghin
Phaedra Cremmery
Silke D'Haese
Benedicte Goesaert
Eva Henneman
Katlijn Imschoot
Simon Leenknegt Lisbeth Martens
Johan Ophoff
Kim Segers
Isabelle Stockmans
Lara Van Oudenaarde
Sander Van Raemdonck

Visiting tutors and lecturers

2021-22

Cédric Fauq (Senior Curator CAPC Bordeaux), Yolande Zola Zoli Van der Heide (Curator Van Abbemuseum), Zoé Whitley (Director Chisenhale gallery), Simon Njami (Independent curator), Zippora Elders (Senior Curator Gropius Bau), Joanna Zielińska (Art historian and Senior Curator M HKA), Lee Weng Choy (Independent art critic), Michiel Vandevelde (Choreographer and curator), Raimundas Malańauskas (Curator and writer), Xue Tan (Senior curator at Taikwun contemporary), Kopano Maroga (Artist, writer, cultural worker), Dorothea von Hantelmann (Professor at Bard College Berlin, art historian, writer, and freelance curator), Ula Sickle (Artist), Yann Chateigné Tytelman (Curator and writer), Rolando Vázquez (Teacher and decolonial thinker), Karen Verschooren (Curator at STUK), Stéphane Symons (Philosopher), Tom Hannes (Buddhist meditation teacher, theatre maker and coach), Shana Moulton (Artist), Grace Ndiritu (Artist), Joachim Koester (Artist), Jennifer Teets (Curator), Frances Berry (Conservator S.M.A.K.), Rebecca Heremans (Conservator S.M.A.K.), Claudia Kramer (Conservator S.M.A.K.)

2020-21

Cecilia Alemani (Curator Venice Biennale 2022), Rebecca Lamarche Vadel (Director Lafayette Anticipations, Curator Riga Biennial) , Karen Archey (Curator Stedelijk Museum), Ippolito Pestellini Laparelli (Curator Manifesta Palermo), Nav Haq (Associate Director Muhka), Joanna Warsza (Director Konstfack), Maria Lind (Curator, writer and educator), Staci Bu Shea (Curator Casco Utrecht), Philippe Van Cauteren (Director S.M.A.K.), Tanja Boon (Curator S.M.A.K.), Liesje Vandenbroeck (Assistant Curator S.M.A.K.), Sue Spaid (Curator), Bianca Baldi (artist), Florence Cheval (Curator Intersections of Care), Prem Krishnamurthy (P! KW Berlin), Kate Strain (Director Kunsthalle Graz), Ekaterina Degot (Director Steirischer Herbst), Maria Lind (Curator), laria Conti and Alessandra Saviotti (AWI - Art Workers Italia), Jesse van Winden (Jubilee), Katya Ev (artist), Olivier Lenaerts and Gertjan Verachtert (lawyers), Zoë Gray (Curator WIELS), Kasper Bosmans (artist), Marie Logie (Director Auguste Orts), Niels Van Tomme (Director ARGOS), Melanie Deboutte (Director Raveel museum), Evelyn Simons (Curator Horst), Laila Melchior (Curator), Frances Berry (Conservator S.M.A.K.), Rebecca Heremans (Conservator S.M.A.K.), Claudia Kramer (Conservator S.M.A.K.)

Former staff

Course Directors

2016–20: Antony Hudek
2008–16: Jan Debbaut

Tutors

Lydia Beerkens
Steven Jacobs
Ive Stevenheydens
Peter Vandenabeele
Bram Vandeveire
Pieternel Vermoortel
Nathalie Zonnenberg

Website design

Sara De Bondt

Development

Bureau Marnef